V školskom roku 2025/2026 sa skupina študentov nášho Gymnázia zapojila do celoročného vzdelávacieho programu KEPS – Klasická ekonómia pre stredoškolákov, ktorý organizuje Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika. Program sa v tomto školskom roku po prvýkrát rozšíril aj do Košického kraja.
KEPS je zameraný na rozvoj ekonomického a analytického myslenia, porozumenie fungovaniu trhového hospodárstva, verejných politík a osobných financií. Účastníci si počas celého roka rozvíjajú schopnosť kriticky uvažovať, argumentovať a hľadať súvislosti medzi ekonomickými javmi.
Z GPM sa pravidelne zúčastňovali: Alexandra Šipošová, Ester Kniežová, Sarah Nelly Švedová, Shirin El-Ramech a Samuel Čorba. Programu sa venovali nad rámec bežného vyučovania, úspešne splnili podmienky programu a všetci získali certifikát programu KEPS.
🏆Súčasťou kurzu bola aj súťaž o najlepšiu esej z oblasti klasickej ekonómie. Napísať víťaznú ekonomickú esej si vyžaduje obrovský prehľad, schopnosť vidieť súvislosti a skvelý písomný prejav. Sme nesmierne hrdí, že prvé dve priečky v kraji patria práve našim študentkám.
-
🥇 1. miesto: Alexandra Šipošová s esejou na tému „Ekonomické myslenie ako súčasť moderného života“
-
🥈 2. miesto: Ester Kniežová s esejou na tému „Prečo je ekonomické myslenie dôležité aj dnes“
Ich výsledky sú dôkazom, že usilovnosť, záujem o ekonómiu a ochota venovať čas vzdelávaniu prinášajú výnimočné výsledky. Celému tímu k stopercentnej úspešnosti pri získavaní certifikátov a predovšetkým oceneným dievčatám, Alexandre a Ester, srdečne blahoželáme!
Ocenené študentky si z podujatia odniesli aj vecné dary, ktoré venoval Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika a Ekonomická fakulta Technickej univerzity v Košiciach. Zároveň ďakujeme doc. Ing. Mariannne Siničákovej, PhD., vedúcej Katedry ekonómie Ekonomickej fakulty TUKE, ktorá po slávnostnom vyhodnotení previedla našich študentov priestormi Inovačnej zóny UVP TECHNICOM, kde sa oboznámili s modernými technológiami, výskumnými projektmi a inovatívnym prostredím.
(DM)